Porady dotyczące pracy sieciowej

Porady dotyczące pracy sieciowej

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniej pracy jest budowanie relacji – i jest to łatwiejsze niż myślisz. Te wskazówki pomogą Ci zacząć.
Współpracownikami rozmawiającymi przy stole w restauracji, serwowanymi napojami

Wiesz już, jak połączyć się w sieć


Czy wahasz się przed nawiązywaniem kontaktów ze strachu przed byciem postrzeganym jako nachalny, denerwujący lub służący sobie? Nie bądź W sieci nie chodzi o wykorzystywanie innych ludzi ani agresywne promowanie siebie – chodzi o budowanie relacji i nawiązywanie kontaktów z innymi: ludźmi, których znasz, ludźmi, których tak naprawdę nie znasz, i nowymi ludźmi, których nigdy wcześniej nie spotkałeś. I choć może to brzmieć zastraszająco, może być satysfakcjonujące i zabawne, nawet jeśli jesteś nieśmiały.

Networking to nic innego jak poznawanie ludzi. Niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie, jesteś już w sieci każdego dnia i wszędzie. Nawiązujesz kontakty, gdy nawiązujesz rozmowę z osobą stojącą obok ciebie, przedstawiasz się innym rodzicom w szkole dziecka, spotykasz przyjaciela przyjaciela, spotykasz się z byłym współpracownikiem lub przestajesz czatować Twój sąsiad. Każdy, kogo spotkasz, może pomóc Ci przyspieszyć poszukiwania pracy.

Praca w sieci polega także na pomaganiu innym. Jako ludzie jesteśmy połączeni z innymi. Bez tych połączeń możesz się odizolować i doświadczyć samotności, a nawet depresji. Tak więc prawdziwym celem sieci powinno być ożywienie istniejących relacji i rozwijanie nowych.

Dotknięcie ukrytego rynku pracy za pośrednictwem sieci może wymagać więcej planowania i nerwów niż wyszukiwanie w Internecie, ale jest znacznie bardziej skuteczne. Otwartość na łączenie się i pomaganie innym – w dobrych i złych czasach – może pomóc Ci znaleźć właściwą pracę, nawiązać cenne kontakty w wybranej dziedzinie oraz zachować koncentrację i motywację podczas poszukiwania pracy.

Praca w sieci to najlepszy sposób na znalezienie pracy, ponieważ:
Ludzie prowadzą interesy przede wszystkim z osobami, które znają i lubią. Same CV i listy motywacyjne są często zbyt bezosobowe, aby przekonać pracodawców do zatrudnienia.
Oferty pracy zwykle przyciągają stosy kandydatów, co stawia cię w silnej konkurencji z wieloma innymi. Praca w sieci sprawia, że ​​jesteś rekomendowanym członkiem znacznie mniejszej puli.
Zadanie, którego szukasz, może w ogóle nie być reklamowane. Praca w sieci prowadzi do informacji i ofert pracy, często przed utworzeniem formalnego opisu pracy lub ogłoszeniem pracy.
Wskazówka dotycząca pracy 1: Znasz więcej osób, niż myślisz
Możesz pomyśleć, że nie znasz nikogo, kto może ci pomóc w poszukiwaniu pracy. Ale znasz więcej ludzi, niż myślisz, i istnieje bardzo duża szansa, że ​​co najmniej kilka z tych osób zna kogoś, kto może udzielić ci porady zawodowej lub skierować cię na rozpoczęcie pracy. Nigdy nie dowiesz się, czy nie pytasz!

Zrób listę osób w swojej sieci

Twoja sieć jest większa niż myślisz. Obejmuje wszystkich członków rodziny, przyjaciół, sąsiadów, współpracowników, kolegów, a nawet zwykłych znajomych. Zacznij przeglądać konta w mediach społecznościowych, książkę adresową i zapisywać nazwiska. Zdziwisz się, jak szybko lista rośnie.

Pomyśl o ludziach, których znasz z poprzednich miejsc pracy, liceum i college’u, kościoła, szkoły Twojego dziecka, siłowni, mediów społecznościowych lub okolicy. Pomyśl także o ludziach, których poznałeś dzięki bliskim kontaktom: współpracownik twojej siostry; szef twojego najlepszego przyjaciela; współmałżonka współlokatora; przyjaciele twoich rodziców; partner biznesowy wuja. Nie zapomnij dołączyć osób takich jak lekarz, właściciel, księgowy, pralnia chemiczna lub instruktor jogi.

Tak, masz sieć pracy i jest ona bardziej wydajna niż myślisz:

Należysz już do wielu sieci (rodziny, przyjaciół, kolegów, członków klubu obywatelskiego itp.), A twoja sieć poszukiwania pracy może być naturalnym wzrostem tych podstawowych kontaktów.
Każda sieć łączy Cię z inną siecią (np. Nauczyciel Twojego dziecka może połączyć Cię z innymi rodzicami, szkołami i dostawcami szkół).
Każdy członek sieci może wiedzieć o dostępnym zadaniu lub połączeniu z kimś, kto będzie o nim wiedział.
Wskazówka 2: Dotrzyj do swojej sieci
Poinformuj ich, że szukasz pracy. Sprecyzuj, jakiego rodzaju pracy szukasz, i zapytaj ich, czy mają jakieś informacje lub znają kogoś w odpowiedniej dziedzinie. Nie zakładaj, że niektóre osoby nie będą w stanie pomóc. Możesz być zaskoczony tym, kogo wiedzą.

Dowiedz się, co chcesz przed rozpoczęciem pracy w sieci

Praca w sieci jest najskuteczniejsza, gdy masz określone cele pracodawcy i cele zawodowe. Trudno jest pozyskać potencjalnych klientów za pomocą ogólnej prośby „daj mi znać, jeśli coś usłyszysz”. Możesz myśleć, że będziesz mieć więcej szczęścia w pracy, jeśli pozostawisz się otwartym na wszystkie możliwości, ale w rzeczywistości ta „otwartość” tworzy czarną dziurę, która wysysa cały potencjał sieciowy z połączenia.

Ogólne żądanie sieciowe dotyczące zadania jest gorsze niż brak żądania, ponieważ można utracić tę siećkontakt i okazja. Zapytanie o konkretne informacje, potencjalne szanse lub rozmowę kwalifikacyjną jest znacznie bardziej skoncentrowane i łatwiejsze dla źródła sieci. Jeśli nie możesz skoncentrować się na poszukiwaniu pracy, możesz zwrócić się o pomoc do bliskich przyjaciół i członków rodziny, ale unikaj kontaktu z bardziej odległymi osobami w sieci, dopóki nie ustalisz jasnych celów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *